Kvalita a udržitelnost programů dárcovství částí těla v ČR- TA ČR č. TL05000144 (2021 – 2023)

(hl. řešitel: doc. PhDr. Ing. Hana Konečná Ph.D.)
Rozvoj technologií přinesl možnosti léčby pomocí částí těla jiného člověka. Možnosti této léčby se neustále rozšiřují, potřeba darovaných částí těla se proto zásadním způsobem zvyšuje. Etickými i legislativním principem je solidarita, altruismus a ve většině případů anonymita.
Dárcovské programy se dělí na dárcovství od živých a mrtvých dárců. Dále se rozlišují podle velikosti a typu darované části těla na a) dárcovství krve a plazmy, b) dárcovství tkání a buněk a c) dárcovství orgánů. Na EU úrovni řeší dárcovství orgánů Směrnice 2010/45/EU, tzv. Orgánová direktiva, dárcovství krve řeší Směrnice 2002/98/ES, tzv. Krevní direktiva, dárcovství tkání a buněk řeší Směrnice 2004/23/ES, tzv. Tkáňová direktiva. Česká legislativa vychází z evropské.
Na konci roku 2019 dokončila Evropská komise evaluaci legislativy týkající se dárcovství krve, krevních složek, tkání a buněk, tedy tzv. Krevní direktivy a Tkáňové direktivy. Evaluační dokument mluví o "silně rostoucí poptávce a významné komercializaci, jako je darování plazmy a vajíček. Byly také identifikovány určité mezery v ochraně potomků narozených z darovaných gamet." V červenci 2022 vydala Evropská komise návrh Nařízení Evropského parlamentu a Rady o standardech jakosti a bezpečnosti látek lidského původu určených k použití u člověka a o zrušení směrnic 2002/98/ES a 2004/23/ES, který byl po diskusích a úpravách schválen v prosinci 2023. Evropský parlament a Rada nyní budou muset formálně přijmout nové nařízení, které bude platit 3 roky po jeho přijetí. Nařízení ponechává etické, psychosociální a právní záležitosti na odpovědnosti členských států: „Členské státy nesou i nadále odpovědnost za rozhodnutí etické a organizační povahy, jako je například povolení darování určitých látek lidského původu nebo rozhodování o přidělení určitých látek lidského původu nebo o tom, kdo může mít přístup k určitým terapiím na základě látek lidského původu (např. přístup k terapiím v oblasti oplodnění in vitro).“
Je nutné rozhodovat o tom komu a za jakých okolností může být část těla odebrána a komu a za jakých okolností poskytnuta. Je nutné zvažovat jak čistě medicínské aspekty, tak psychosociální a etické okolnosti, včetně dlouhodobějších dopadů, možnosti právního ukotvení. Časový horizont musí být dlouhodobý, protože technologie zásadním způsobem mění i myšlení lidí, jejich pohled na svět. Specifickou oblastí je dárcovství buněk - gamet, které není řešením zdravotního problému jednotlivce jako např. transplantace ledviny, ale vytváří se rodina, což má značný přesah do budoucnosti.
Udržitelnost transfúzní a transplantační medicíny, tedy především dostatek zdravých dárců, stojí na důvěře lidí v celý systém. Procedury se nazývají dárcovstvím, protože staví na altruismu a solidaritě mezi lidmi. Části těla, které jsou k dispozici, zdaleka nedostačují požadavkům "medicínského trhu", přináší to i tzv. medicínskou či transplantační turistiku. Nelze také opominout různé komerční zájmy větších či menších korporací.
Cílem projektu Kvalita a udržitelnost programů dárcovství částí těla v ČR- TA ČR č. TL05000144, který probíhal v letech 2021 – 2023, bylo především:
- Popsat a srovnat: sociodemografické charakteristiky živých dárců různých dárcovských programů v různých regionech ČR, náročnost jednotlivých dárcovských procedur a kompenzace za dárcovství.
- Identifikovat psychosociální a trestněprávní problémy. 3. Na základě výsledků empirického šetření navrhnout strategii získávání dárců, formulovat guideline pro výpočet kompenzací dárcům, formulovat doporučení pro informované souhlasy dárců i příjemců, formulovat doporučení pro práci odborníků z medicínské, psychosociální i právní oblasti.
Projekt byl k 31. 12. 2023 ukončen, hodnocení oponenta je následující:
Výstupy projektu
- Náročnost dárcovských procedur pro živé dárce částí těla
- Přehled situace dárcovství částí těla v EU s důrazem na sousední země
- Etický posudek na reklamy shánějící dárce částí těla
- Kompenzace za dárcovství částí těla v České republice – analýza stavu
- Přehled sociodemografických charakteristik dárců jednotlivých dárcovských skupin
- Postoje české veřejnosti k dárcovství částí těla
- Psychosociální a etické principy pro legislativu
- Doporučení způsobu kompenzování v souvislosti s dárcovstvím látek lidského původu
- Strategie získávání živých dárců částí těla – návrh principů
- V5 návrh principů pro formulaci informovaných souhlasů s dárcovstvím
- Odborné doporučení pro uchování či zrušení anonymity dárcovství
- Doporučení pro práci odborníků z medicínské, psychosociální a právní oblasti vztahující se k řešené problematice
- Podněty k novelizaci zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů
- Připomínky k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 373/2011 Sb., duben 2024
- KONEČNÁ, Hana. Informovaný souhlas v asistované reprodukci aneb pokrok nezastavíš? Svět praktické medicíny 4/2021, s. 19-24.
- VALC, Jakub, Roman SVATOŠ, Lukáš PRUDIL a Ivana HONZOVÁ. Právní rámec poskytování kompenzací za darování částí lidského těla v České republice. Právní rozhledy. Praha, 2023, roč. 2023, č. 8, s. 267-277, 10 s. ISSN 1210-6410.
- SVATOŠ, Roman. Zákaz komercializace v oblasti nakládání s lidským tělem a jeho částmi. Trestní právo, 1/2023, s. 16-22.
- VALC, Jakub. Soukromoprávní aspekty smlouvy o náhradním mateřství. Soukromé právo. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2023, roč. 11, č. 4, s. 12-21. ISSN 2533-4239.
- KONEČNÁ, H., ČERMÁKOVÁ, Z., HONZOVÁ, I., CHMEL, R., JINDRA, P., KRBCOVÁ, J., NAVRÁTILOVÁ, J., PASTOR, Z., TUREK, P., VĚTROVCOVÁ, H. (2023). Současné možnosti a rizika darování některých tkání, buněk a orgánů od živých dárců. Čas. Lék. čes. 2023; 162: 3-8.
- KONEČNÁ, H. (2023). Děti biologické, vlastní a cizí. In: KOVÁŘOVÁ, D. Patchworkové rodiny, trendy a souvislosti. Strana 30-41. Sborník ze semináře, který proběhl 17. října 2023 v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou Podvýboru pro rodinu.
- KONEČNÁ, H., FIALOVÁ, J., HONZOVÁ, I. (2024). Nová doporučení k informování pacientů a dárců gamet v asistované reprodukci. Přijat k publikování v časopise Česká gynekologie.
- KONEČNÁ, H. (2024). Práva dítěte narozeného díky asistované reprodukci s darovanými gametami či náhradnímu mateřství. Přijat k publikování v časopise Česká gynekologie.
- KONEČNÁ, H. (2023). Práva dítěte narozeného díky asistované reprodukci s darovanými gametami či náhradnímu mateřství. Svět praktické medicíny 5/2023, strany 58 – 62.
- KONEČNÁ, H., FIALOVÁ, J. (2024). Asistovaná reprodukce jako cesta k patchworkové rodině. Kapitola přijata k vydání v monografii LEIX, A. & KOVÁŘOVÁ, D. Patchworkové rodiny v psychologické a právní praxi nebo Psychologické a právní aspekty patchworkových rodin. Praktický průvodce (nejen) pro právní profese. Wolters Kluwer ČR.
- V Česku se s dětmi obchoduje dlouhodobě, dokonce se tomu tleskalo, říká bioetička Konečná. Budeme jednou vyrábět kojence, aby posloužili jako dárci orgánů? Info.cz, červen 2022.
- The Czech capital Prague is becoming increasingly popular for commercial surrogacy motherhood. Officially it is forbidden, but in practice, a lot is possible. Gay couples and single men can also pick up a child here. CNE News, 2022.
- Dítě si nemůže vybrat podmínky narození. Anonymita dárců by měla být prolomena, míní právník. iROZHLAS, srpen 2022.
- Fakt, že se dítě narodilo z darované pohlavní buňky, není až tak důležitý, říká psycholožka Konečná. iROZHLAS, srpen 2022.
- Nepřehlížejme práva dětí narozených z asistované reprodukce, míní právník Valc. Země, které odtajnily dárce spermií a vajíček, jich teď mají nedostatek, oponuje odborník Machač. ČRo Plus, září 2022.
- Etika asistované reprodukce. Sama doma, ČT, listopad 2022.
- Nevidím jediný důvod, proč zakázat náhradní mateřství, říká etik. Ohrožuje lidskou důstojnost i vývoj dítěte, oponuje psycholožka. ČRo Plus, březen 2023.
- Reprodukční byznys nezastavila ani válka. Mladé ženy na Ukrajině rodí „v bunkrech“ děti bohatým cizincům ze Západu. Info.cz, červenec 2022.
- Děti z darovaných spermií mají právo znát svůj původ, anonymita dárců v Evropě postupně padá. Reportér, srpen 2023.
- AD Darování krve či spermatu bude bez odměn. EU tím chce chránit dárce. Echo24, září 2023.
- Z lidského těla se v Česku stává obyčejné zboží. A nejde jen o byznys s dárcovstvím vajíček pro bohaté. Info.cz, říjen 2023.
- Darované děti. ČT2, říjen 2023.
- Profesionální nosnice, pak na druhé straně barikády. iROZHLAS, listopad 2023.
- Reprodukce 2.0, ČT2, listopad 2023.
- Než aby darovali krev, raději vydělají na plazmě. Katolické noviny, prosinec 2023.
- Náhradní mateřství s lidskou tváří? Video z konference „Náhradní mateřství v mezinárodní a české perspektivě“, konané v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR 21. listopadu 2023.
- AD Dělohu si může pronajmout i pedofil. Echo24.cz, 19.12.2023.
- Výrazně bych omezila dárcovství spermií a vajíček, navrhuje psycholožka. MFD 4.1.2024 a idnes.cz 5.1.2024.
- Byznys s lidmi nelidský a lidský? Echo24.cz, 12. 2. 2024.
- Byznys s krevní plazmou: Kde jsou hranice obchodu s částmi lidského těla? Rozhovor s Pavlem Jindrou, primářem hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň. Info.cz, 20. 2. 2024.